- Program
- Archiv pořadů
- Jiskra
- Pokladna
- Pronájmy
- Ženy v umění
- O divadle
- Kontakty
- Obchodní podmínky a návštěvní řád divadla
V roce 1913 zakoupil kobyliský kantor Karel Hacker od nadšeného ochotníka Karla Popilky za 100 korun rakousko-uherských loutkovou scénu a několik loutek, které pamatovaly doby lidových loutkářů z 19. století. Jistě v té době netušil, že tím zakládá tradici, která přetrvá až do 21. století.
Kolem divadla se brzy soustředil soubor nadšených loutkářů, kteří podporovali menšinové české školy v pohraničí českých zemí. Proto se divadlo, které přijalo jméno Jiskra až po 2. světové válce, nejdřív jmenovalo Loutkové divadlo Národní jednoty severočeské, jejímž činovníkem byl právě Karel Hacker.
Karel Hacker byl vůbec významnou osobností Kobylis, které se až v roce 1936 staly součástí Prahy. Byl kronikářem obce, archeologem, znamenitým pedagogem a ředitelem kobyliských škol. Byl také veřejným činitelem, který vždy usiloval o občansky vhodná řešení, která navrhovaly tehdy politické strany. Karel Hacker žil dlouhý život. Narodil se v roce 1876 a zemřel v roce 1972, tedy jako 96letý, jako čestný principál své Jiskry. Je zajímavé, že Jiskra začala svou činnost v dnešních prostorách divadla a po několika stěhováních se sem zase na počátku 50. let vrátila.
Jiskra rozvíjí tradici tradičního iluzivního loutkového divadla. Patří mezi výrazné amatérské loutkářské soubory v České republice. Hraje především loutkou závěsnou, tradiční marionetou. Své inscenace orientuje především na diváky předškolního a nízkého školního věku. Jiskra klade velký důraz na scénografickou stránku svých inscenací. S divadlem proto spolupracují přední výtvarníci, jako jsou Bohumír Koubek, Irena Marečková nebo Vladimír Renčín, v minulosti i Vojtěch Cinybulk a Radek Pilař. Součástí inscenací je i originální scénická hudba a písničky z pera hudebního skladatele Zdeňka Němečka.